Tom Ford FT5839-B-025-56 Fashion Pair Of Glasses 1
Tom Ford
FT5839-B-025-56 Fashion Pair Of Glasses
Colour: Gold
Sold & Delivered by ChrisElli Retail
Exclusions apply. See more
Free Delivery On This Product
Eligible for return within 28 daysExclusions apply. Please see our returns policy
Worry-Free Delivery available with
  • Extend your return window to 35 days
  • 100% protection against any shipping mishaps
Learn more
18+, T&C apply. Credit subject to status. Unregulated credit.
See more
At a Glance
Quality brand assurance
Long-lasting metal construction
Elegant gold-tone frames
Stylish full-rim design
Manufacturer's warranty included
Description
SKU: M889214358820
Product Details & Care
Frame Colour: Gold. Eye Size: 56mm. Bridge size: 18mm. Lens colour: Clear. Temple Length: 140mm. Frame Material: Metal. Frame Type: Full Rim. Gender: Ladies. Tips for taking care of your glasses. Do not clean your glasses when they are dry, as this can scratch the lenses. Wash them with warm soapy water to remove marks and oil. Do not use chemicals or alcohol. Use a clean, soft microfiber cloth to dry them, not your clothes or paper towels. When not in use, place your glasses with the lenses facing up or keep them in their case. Do not leave them in hot places like inside a car or in direct sunlight.